Ev Tasarımları

Evlerimiz hepimiz için en önemli yerlerdir. Bu neden ile en çok önem verilmesi gereken ev tasarımları için çok dikkat edilmesi gerekmektedir.Günümüzde ev tasarımı için ilgili meslek grupları oluşmuş olmasıyla beraber,sizlerde kendi evlerinizi küçük bütçeler ile daha konforlu ve yaşanabilir hale getirebilirsiniz.


Ev Tasarımları Niçin Önemlidir?

İnsanlar genel olarak hayatının büyük bir bölümünü evlerinde geçirir. Kesinlikle hiç kimse evlerinden kolay kolay vazgeçemezler. Bu sebep ile ev dekorasyonu çok önemlidir.Son yılarda popüler dizilerin evlerimize girmesiyle beraber dekoratif objeler,ilginç ev aksesuarları da yaygınlaşmaya başladı.Bütün herkes güzel bir evde yaşamak ister. Ev dekorasyonu seçiminde kesinlikle iç açıcı olmalı ve kendinizi daha güvende hissetmelisiniz. Evlerin daha ferah ve yaşanılır hale getiren bir çok ev dekorasyonu teknikleri bulunmaktadır. Yaşanılması zor olan evlere küçük dokunuşlar ile daha geniş ve huzurlu ortamların meydana gelmesi yeterli olmaktadır. Ev tasarımları için en çok zaman geçirilen oda ve salonlar için pek çok fikirler bulunmaktadır.

Sosyal medyanın bu kadar hayatımızın içinde olduğu bir dönemde,elbette ki kendi tarzımızı oluşturmak için youtube,vimeo veya facebook gibi görüntülü bilgi alabileceğimiz mecraları kullanmakta fayda vardır.Bakın burada ki tavsiye ‘esinlenme’ için verilmiştir.Yoksa ‘kopyala-Yapıştır’yaptıktan sonra oluşturulan ev tasarımı başkalarına ait olacaktır.Burada önemli olan kendi renklerinizi,dekorasyonunuzu başka örneklerden esinlenerek oluşturmaktır.

 Evin bölümleri için duvar renklerine, salon takımlarına, oturma gruplarına, mobilya konumlarına ya da masa dizaynına kadar bir çok konuda çok dikkatli olunması gerekir. Renk ve modellerine kadar hepsinde fikir alış verişi yapılarak en güzel ev tasarımı meydana çıkacaktır.

Ev Dekorasyonunun Önemi

Evler en çok zaman geçirilen alanlar olduğu için içeri girdiğiniz de kendinizi çok rahat hissetmelisiniz. Genel olarak ev dekorasyonu ev içinde yaşayan tüm insanların tarzlarına ve hayatlarına göre uygun olan alanlar haline getirilmesidir. Ev dekorasyonunda evin her bölümünde özel tasarımlar uygulanmaktadır. Özellikle zamanı en fazla geçirilen mutfak, salon ve yatak odasının dekorasyonu çok önemlidir. Salon için masa, salon takımları, sandalyeler, halı ya da perde gibi eşyaların seçimi çok dikkat edilmesi gereken unsurlardandır.Son zamanlarda ev dekorasyonun da trend sadelik ve kalite yönünde değişmiştir.Yani;evinizi her türlü dekoratif ayna,vazo,biblo,tablolar ile doldurmak yerine,sizin karakterinizi yansıtacak birkaç dekoratif obje ile salon,mutfak hatta banyonuzu bile çok keyifli hale getirebilirsiniz.

 Ev dekorasyonu konusunda en önemli noktalar dekoratif objeler ve mobilya  seçimidir. Çünkü bir evi gösteren en önemli eşyalardandır. Bunların yanı sıra evlerin daha şık ve hoş görünmesi için küçük aksesuarların kullanmakta fayda vardır. Yalnız eşya seçiminde alanların daha dar görünmemesi için daha uygun eşyalar seçilmelidir. Ev dekorasyonunun önemi evlerin gerçekten huzur içinde yaşanılacak yerler olması için gereklidir. Evlerinizin daha şık görünmesi ya da daha rahat alanlar haline gelmesi için alternatif fikir alış verişi yapmak çok doğru olacaktır.

Sonuç olarak;

Evlerimizi ufak dokunuşlar ile daha güzel tasarımlara ve daha keyifli ortamlara çevirebiliriz.Yeter ki burada ne istediğinizi doğru tespit edelim..

Kalın Sağlıcakla...

Evdeco.com/Editör

Kasım 2017 


 

 

 

  

Mark Zuckerberg'in Yeni Oyuncağı ''Oculus Go''

  Dünyanın Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) konularını bu kadar konuştuğu bir dönemde Facebook şirketinin yeni ürünler piyasaya sürüyor olması,rekabetin/pastanın ne denli büyük olduğunu hepimize en açık haliyle anlatıyor.
2014 yılında Facebook şirketinin Oculus şirketini 2 milyar dolar gibi ciddi bir rakama almasıyla başlayan süreç,geçtiğimiz çarşamba günü  Zuckerberg’in Oculus Go’yu California’nın San Jose şehrinde yatırımcılarla paylaşmasıyla beraber ‘kartlar yeniden tekrar karıldı’diyebiliriz.
Ayrıca,Facebook ‘un bu ilk satın alması olmadığını,daha önce 2012 yılında 1 milyar dolara instagram‘ı,2014 yılında da Whats app’ı 19 milyar dolar gibi astronomik bir rakama satın aldığı bilgisini de not etmeden geçmeyelim.
2018 yılının başında 199$ fiyatla (ABD’de)piyasa sürmeyi tasarladığı Oculus Go’nun piyasa değeri mutlaka olacaktır-facebook piyasa değeri 365 milyar dolar iken- ama iphone telefon almak için gece battaniyeyle sıra bekleyenlerden değilseniz sizin hayatınıza çok şey katmayacaktır.Adından anlaşıldığı gibi herşey Sanal Gerçek! (Virtual Reality)
Geçen sene tanıtımını yaptığı Oculus Rift versiyonunu 400 bin kullanıcı ile buluşturan firma,Oculus Go için 1 milyon kullanıcıyı hedeflediğini açıkladı.

                                                            David Paul Morris | Bloomberg | Getty Images

Dışarıdan bilgisayar veya mobil bağlantıya gerek duymadan çalışan cihazın özellikleri arasında,okyanusun derinliklerinde oluverebildiğiniz gibi aynı zamanda da uzay geminizle Mars’a yolculuk yapabilir,arkadaşlarınızla kağıt oynayabilir-cihaza henüz okey’in yüklendiğini zannetmiyorum-veya eskrim yapabilirsiniz..
Elbette ki bu seçenekler cihazın ana belleğine yapılan yüklemelerle arttırılabilir.

Facebook‘un instagram’ı 30 milyon kullanıcıyla satın alarak 800 milyona,whats app’ı 450 milyon kullanıcı sayısından 1.3 milyar kullanıcıya çıkardığını düşünürsek,ilerleyen zaman içerisinde kavganın ne denli büyük olacağını şimdiden kestirebiliriz.

Benim gibi 80’li yıllarda çocukluk yaşamış olanlar iyi bilir,Sony firmasının piyasaya sürdüğü ‘Walkmen’ile hepimizin dünyaları değişmişti.Vay be!dediğimiz çok olmuştu.Kaldı ki,altı üstü pille çalışan bir el boyutunda kaset çalardı! Başka hiç bir özelliği olmadığı halde o teknoloji o günün şartlarında ‘hayranlıkla’ bakılacak seviyedeydi. Aslına bakılırsa,30 yıl önce üretilen bir walkmen ile bugün üretilen Oculus Go nun arasında teknolojinin haricinde hiçbir farklı özelliği yok.İkisi de sonuçta ticari bir emtia olmaktan öte hiçbir şey ifade etmiyor.

Hatırlarsınız,Avatar filmi gösterime girdiğinde nasıl da zihin dünyamızı karıştırmıştı! Aslında Sanal Gerçeklik(Virtual Reality) tam da bu filmde anlatılmaya çalışılmıştı.Gerçek dünyada varolmayan bir sanal alemde verilen kavgayı anlatan bu film,bir anlamda Matrix filminin de çocuğu sayılabilir.

Sözümüzü sonlandırırken;

Oculus Go’nun ticari bir ürün olduğu gerçeğini bir kenara bırakırsak,eğlenceli vakit geçirmek isteyen insanlar için oldukça ilginç temalara sahip olduğunu belirtmemiz gerekir.

Piyasada zaten Samsung,LG gibi firmaların ürettiği emsallerinin de olduğunu hatırlatır,bu ürüne sahip olmayı düşünenlere şimdiden keyifli dakikalar geçirmelerini dileriz.

Kalın Sağlıcakla..

 

 

 

 

Ev Dekorasyonu sizin için ne ifade eder?..

Uzun yıllar emek sarfedip,binbir türlü çabayla sonunda hayalini kurduğunuz evinize kavuştunuz.'Herşey çok güzel oldu'demeye bir adım kaldı diye düşünüyorsunuz!
Birşeyler eksik ama tam olarak ne olduğunu kestiremiyorsunuz.Mağazaları dolaşıyor,internette araştırıyor ama bir türlü evinizin istediğiniz,arzu ettiğiniz hale gelmesini sağlayacak eksiğin ne olduğunu bulamıyorsunuz!Acaba mobilya mı?Perde mi?Beyaz eşya mı?Yoksa basit bir tablo mu?..

Makalemizin başlığından da anlaşılacağı gibi bugün evimizin beton bloklarına ayrı bir ruh katan,evimizin o dayanılmaz boşluğunu tamamlayan ev dekorasyon ve mobilya üzerine konuşacağız..
   Günümüz Koşullarında tüketim alışkanlıklarının bu kadar hızlandığı,artık alışverişe gitmeden de alışveriş yapabildiğimiz (e-trade/e ticaret) bir zamanda tasarruflu olmayı düşünmek gerçekten büyük bir özveri! istiyor!..
Ne istersek ayağımıza geldiği bir zaman da tasarruf yapabilmek gerçekten 'başarılı' diyebileceğimiz bir davranış tarzı olarak niteleyebiliriz.
Bitmeyen ihtiyaçlarımız,engellenemeyen hırslarımız bizlere daha dün aldığımız diyebileceğimiz eşyalarımızı yenilemeyi salık veriyor..
Doğru olan her sene evimizi baştan aşağı yenilemek midir,yoksa doğru eşyayı doğru konsept üzerine alıp https://goo.gl/SbqQcc evimizin ihtiyaçlarını veya arzuladığımız o sıcak yuvaya kavuşmak mıdır?..
Burada doğru tercih, konsepte uygun olan eşyayı mesela bu bir dresuar olabilir ya da basit diyebileceğimiz bir tablo olabilir, ev tasarımı içerisinde kullanabilmektir.
  Hepimiz eski Türk filmlerinde ki yalılar da veya lüks diyebileceğimiz evlerde gördüğümüz tasarıma büyük bir beğeniyle bakarız.İmreniriz..Bunun sebebi;filmde geçen evin ya da mekanın konsept danışmanı ya da bu işin uzmanı olan birileri tarafından tasarlanmış olmasıdır.Yani,birileri bizim arzu ettiğimiz,aklımızda canlandırdığımız hayallerimizi bilerek ekran da tasarlıyor ve bizi bilinçaltımıza hitap ederek ekrana bağlıyor..
Peki biz neden evlerimizi film platosundaki gibi albenisi olan,içerisinde yaşarken mutlu olabildiğimiz sıcacık yuvalara dönüştüremiyoruz?
Bu gerçekten de bu kadar zor mu?

 Yukarıda da bahsettiğimiz gibi,önemli olan çok para harcamak veya evi gereksiz eşyalarla doldurmak değil.
Eviniz için olması gereken konsepti eğer kendi bilgi ve yeteneklerinize güvenerek yapabileceğinizi düşünüyorsanız,sizlere bu konuda daha çok araştırmanızı,okumanızı tavsiye ederiz.Artık herşeyin google dan bulunabildiği bir zaman da birçok bilgiye de rahatlıkla erişebiliyoruz.
Eğer ev dekorasyonu konusunda herhangi bir bilgiye sahip değilseniz,bu konuda uzman olan profesyonellerden ön bilgi almanız,ciddi fiyat araştırması yapmanız en doğrusu olacaktır.

Umarız paylaştığımız bilgiler sizlere faydalı olmuştur.Bir sonraki makalemiz de görüşmek dileğiyle..

Kalın Sağlıcakla...

evdeco-pic